üniversite eğitimi
yurtdışı eğitim

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN DANIŞMANLIK HİZMETİMİZ

Yurtdışında ekonomik çözümlerle Master, MBA ve Doktora yurtdışı eğitimini düşündünüz mü ? Tepum English 33 yıllık deneyimi ile İngiltere, A.B.D., Kanada ve Avustralya’da Master, MBA ve Doktora eğitiminiz için danışmanlık hizmeti veriyor. Tepum English, Master, MBA ve Doktora eğitimi almak istediğiniz ülkeye, tercih ettiğiniz bölgeye okumak istediğiniz programlara üniversite başarınıza ve de bütçenize uygun olan üniversiteleri araştırır. Bu araştırma sonucunda size en uygun olan en az 5 üniversite belirler ve bunları sizinle paylaşır, bu okulların başvuru şartlarını sizlerle paylaşır. Birlikte birkaç üniversiteye karar verildikten sonra başvurunuz Tepum English eğitim danışmanları tarafından yapılır. Başvurulan üniversitelerden gelen cevapların içinden en çok istediğiniz üniversite birlikte seçilir kesin kaydınız yaptırılır. Tepum English eğitim danışmanları size vize hazırlık aşamasında dosyanızın eksiksiz hazırlanmasında da yardımcı olur. Gerekirse uçuş rezervasyonlarınızı da yaptırır.

Tepum English, Master, MBA ve Doktora programı kararlarınızın ilk aşamasından, eğitiminiz tamamlanıncaya kadar, eğitiminiz ile ilgili her konuda size desteğini sürdürür.

 • ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İNGİLTERE

Lisans, Ön Lisans ve Foundation Course

Foundation Course :

İngiltere’de Üniversite eğitimi (lisans eğitimi) birçok branş için 3 yıldır. Ancak Türkiye’den gidecek öğrencilerimizin lise mezuniyet seviyeleri, doğrudan lisans eğitimine başlamak için genelde yeterli görülmediği için, öğrencilerimiz önce bir yıl “Foundation Course” (Hazırlık Sınıfı ) eğitimi almak zorundadırlar. “Foundation Course”lar Üniversite ve College’lerin hemen hemen hepsinde alınabileceği gibi, birçok onaylı dil okulunda da aynı program verilmektedir.

Foundation Course, yabancı öğrencilerin hem İngilizce bilgilerini geliştiren hem de onları Lisans veya Ön Lisans eğitiminde almak istedikleri akademik programa ve de Üniversite - College yaşantısına hazırlayan, çok önemli bir eğitimdir.

Üniversite Eğitimi

İngiltere’de herhangi bir Üniversite veya College’e Lisans eğitimine kabul edilmenin şartları özetle şunlardır :

 • IELTS sınavından en az 5.5 puan almış olmak,
 • Türkiye’de Lise’yi bitirmiş veya bitirmek üzere olmak,
 • Lise diplomasını ve/veya “transcript” denen lise not dökümlerini İngilizce olarak okulundan almak (veya noterden tercüme ettirmek)
 • Biri Lise öğretmeni olmak üzere öğrenciyi çok iyi tanıyan 2 kişiden (aile fertleri hariç) referans mektubu almak,
 • Öğrencinin niye İngiltere’de, seçtiği üniversitelerden birinde, Lisans Programını okumak istediğini anlatan “Personel Statement”ı (motivasyon mektubu) yazmak,
 • Ailesinin bu eğitimi karşılayacak maddi imkanlarını gösteren resmi banka yazısını almak,
 • (Lisans eğitimi için) bir yıllık “Foundation Course”u (hazırlık kursunu) başarıyla bitirmiş olmak.

UCAS

UCAS ( The University and Colleges Admission Service ) İngiltere’de 40 yıldır tüm Lisans programlarının başvurularının yapıldığı merkezdir.

İngiltere’de Foundation Course ve Lisans eğitimleri için UCAS isimli kuruluşa başvurular yapılır, ve tüm başvurular UCAS tarafından değerlendirmeye alınır.

UCAS her yıl İngiltere’deki Lisans programlarına yaklaşık yarım milyon başvuruyu değerlendirir ve öğrencilerin en uygun Üniversite’ye veya College’e ve öğrencinin istediği programa (branşa) kaydolmasını sağlar.

UCAS’ın amacı, öğrenci ve velilerin Üniversite ve branş seçimlerini bilgili ve bilinçli yapmalarını, Üniversite ve College’lerin de eşit oranda öğrenci kaydetmelerini sağlamaktır.
UCAS Yönetimi yılda 4 kez Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında toplanır, ve başvuruları değerlendirir.

Bir Üniversite seçimi yapmak, tüm hayatınıza yön veren ve hayatınızı değiştiren bir karardır.
Yurtdışında Eğitim görmek istediğiniz Üniversitelerin önce bulundukları yeri öğrenin. O bölge / şehirde yaşamak isteyip istemediğinize karar verin. Sonra programları inceleyip, sizin kariyer hedeflerinize ve ilgi alanınıza uygun olup olmadığına karar verin.

Tepum English size en uygun Üniversite ve en uygun programı seçmede ve başvurularınızı yapmada yardımcı olur, tüm isteklerinizi / sorularınızı, varsa endişelerinizi dinler, sizi iyice bilgilendirdikten sonra, gerekli kararı sizinle birlikte verir.

Tepum English yöneticileri ile bu kararları verdikten sonra başvurunuzu UCAS’a online olarak beraber yapabiliriz.

UCAS sizin başvurularınızı değerlendirir ve size en uygun Üniversite veya College’i, Lisans yapmak isteğiniz eğitim alanına göre “Foundation Course” u seçer ve size bildirir.

Tepum English bu belirlenen Üniversite’ye veya College’e ve istediğiniz programa kaydınızı, sizinle / ailenizle birlikte yapar.

İngiltere’de lisans eğitimi, şöyle sınıflandırılabilir :

 • Bachelor of Art (BA)
 • Bachelor of Education (BED)
 • Bachelor of Law (LLB)
 • Bachelor of Medicine and Surgery (MB)
 • Bachelor of Engineering (BENG)
 • Bachelor of Science (BSC)
 • Bachelor of Arehitecture (BARCH)

Bir yıl “Foundation Course”u başarı ile tamamlayan öğrenciler, ya bu eğitimi aldıkları Üniversite veya College’de Lisans eğitimine devam edebilirler veya farklı bir Üniversite’ye veya College’e başvurularını yaparak, kabul edildikleri yerde Lisans Eğitimlerine başlamaya hak kazanırlar.

e-mail : enquiries@ucas.ac.uk
Tel : +44 (0) 871 468 0 468
UCAS publications : publicationservices@ucas.ac.uk - www.ucasbooks.com

Üniversite Programları ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Institution Guide”ı inceleyin
UCAS’ın Stamford Test’i, programınıza karar vermenizi sağlayacak bir testtir.

Başvuru Zamanlaması

İngiltere’de Foundation Course, Ön Lisans ve Lisans programlarına başvurular, gitmek istediğiniz akademik yıldan bir önceki yıl başlar. Başvurular yıl boyu yapılabilir, ancak başvuru prosedürü uzun sürdüğü için, erken davranmak yararlı olur.

Uluslararası öğrenciler, Lisans ve Ön Lisans programlarıyla ilgili yararlı bilgileri The British Council’un web sitesinden öğrenebilirler.

Education UK, ayrıca uluslararası öğrencileri bilgilendirmek için “guidance document for international students” web sitesinde yararlı bilgiler verir.

Uniaid ( Uniaid International Student Calculator ) ve UKCISA ( UK Council for International Student Affairs) uluslararası öğrencilerin İngiltere’de eğitimleri sürecinde gerekli bütçe / finansal hesaplamaları için yol gösterir ve tavsiye verirler.

Ancak, Uniaid ve UKCISA hiçbir şekilde mali yardım / destek veya burs veremezler.

Öğrenci İken Çalışma Şartları

İngiltere’de öğrenci iken çalışma şartları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki siteye bakabilirsiniz.


www.nases.org.uk/international (National Association of Student Employment Services )

Öğrenci iken part /time veya geçici bir işte çalışmak isterseniz, Üniversitenizin “ Job Shop Listings” sayfasına bakabilirsiniz. Orada size uyabilecek işleri bulabilirsiniz. Bu sitede ayrıca tatil dönemi için işleri de görebilirsiniz. Tatil dönemi ( 8 haftalık ) iş için “ STEP” adlı kuruluşa da başvurabilirsiniz.

İşe Yerleştirme için “ National Council for Work Experience”la temasa geçebilirsiniz. Onlar size uygun olabilecek tüm imkanları bildirirler. Bu, programınızın talep ettiği staj mahiyetinde bir çalışma olacaktır.

İngiltere’de öğrenci iken çalışma konusu ile ilgili faydalı linkler :
http://www.ukcisa.org.uk/student/working_during.php
http://publications.teachernet.gov.uk/eOrderingDownload/DIUS-00338-2008.pdf
http://www.hmrc.gov.uk/faqs/ynino.htm
http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/
http://www.workpermit.com/uk/worker_registration_scheme
http://www.bia.homeoffice.gov.uk/employingmigrants/

A.B.D.’de ÜNİVERSİTELERE TOEFL’sız KAYIT İMKANI

Amerikada Unversite Eğitimi

A.B.D.’de Üniversite veya College’lere başvuru yapabilmeniz için, birçok belgeye ilaveten, İngilizce yeterlilik göstergesi olan TOEFL sınav sonucunuzu mutlaka isterler.

Ancak, A.B.D.’de 45 yıldır İngilizce eğitimleri veren ve 40’tan fazla şehirde merkezleri olan ELS Language Centers isimli dil okulları zincirinin 550’den fazla Üniversite ve College ile anlaşması bulunmaktadır. ELS’de yoğun veya yarı yoğun İngilizce programlarına katılan ve belli bir seviyeyi (Level 109) bitiren öğrenciler, TOEFL sınavına girmeden direkt olarak 2 yıllık College’lere, 112. seviyeyi tamamlayanlar ise 4 yıllık Üniversite veya College’lere girme hakkını kazanırlar. ELS ayrıca öğrencileri Ön Lisans veya Lisans eğitimleri için yönlendirir ve danışmanlık hizmeti verir. Bu üniversiteler ELS’in belirli seviyelerinin tamamlanmış olmasını İngilizce yeterliliği olarak kabul etmektedirler.

Siz de bu imkandan yararlanmak isterseniz, Tepum English’e gelin, size ücretsiz danışmanlık hizmeti verelim, hem İngilizce’nizi ELS merkezlerinden birinde geliştirin, hem de TOEFL gerekmeden Üniversite eğitiminizin yolunu açalım.

A.B.D.’de LİSANS EĞİTİMİ

Amerika’da Lisans eğitimi, College veya Üniversitelerde verilir ve Lisans eğitimleri genelde 4 yıl sürelidir. Bu eğitimi tamamlayan öğrenciler Bachelor’s Degree elde ederler.

Amerika’da College’ler ve Üniversiteler, devlet veya özel olarak ikiye ayrılır. Eğitim kalitesi hepsinde benzer olmakla birlikte, devlet üniversiteleri çok daha kalabalıktır, eğitim ücretleri daha ekonomiktir ancak, kabul edilme oranı daha düşüktür. Çok prestijli üniversiteler genelde özel olanlar olmakla birlikte, çok iyi isim yapmış devlet üniversiteleri de mevcuttur. A.B.D.’de yaklaşık 2400 College veya Üniversite ve 1700 2 yıllık College bulunmaktadır.

Bunların dışında, yaklaşık 25 Yüksek Eğitim Kurumu “top-tier”dedir. Bunlar, en yüksek kalitede eğitim veren üniversitelerdir ve bunlara “Little Ivies”de denir. Üniversitelerin sıralamasında bu bir avuç Üniversite / College, akademik başarıları ve öğretim kalitelerinin yüksekliği ile, bütün dünyada en prestijli ve saygın kurumların başında gelirler.

A.B.D.’de Üniversite sınıflarına aşağıdaki isimler verilir :


1. Sınıflara : Freshman
2. Sınıflara : Sophmore
3. Sınıflara : Junior
4. Sınıflara : Senior

A.B.D.’deki tüm Yüksek Eğitim Kurumlarında, not sistemi “rakam” yerine “harf” olarak belirtilmiştir.


A+ : 97-100
A : 93- 96
A : 90- 92
B+ : 87-89
B : 83-86
B : 80-82
C+ : 77-79
C : 73-76
C : 70-72
D+ : 67-69
D : 63-66
D : 60-62

E,N,U,F:60’ın altı

Bazı üniversitelerde “D” notu geçer not olmakla birlikte, çoğunda başarısız (geçmez) olarak değerledirilir.

ÖN LİSANS PROGRAMLARI

2 yıllık Ön Lisans Programları Community College denen devlet kurumlarında verilmektedir. Community College’lerde “associate’s degrees” veya “vocational certificate” programları mevcuttur.

Bu eğitim programlarını bitiren öğrenciler “Associate Degree” almaya hak kazanırlar ve istedikleri takdirde 4 yıllık devlet veya özel Üniversitelere veya College’lere transfer olabilirler ve lisans eğitimini tamamlayarak, Bachelor’s Degree elde edebilirler.

LİSANS PROGRAMLARI

Lisans programlarına öğrenciler, ya Lise eğitimini bitirince başvururlar veya Ön Lisans eğitimini tamamlayınca, transfer olmak için başvururlar.

Lise eğitimini bitirip Lisans eğitimi için başvuru şartları, bir college veya üniversiteden öbürüne değişmekle birlikte, genelde istenenler aşağıdaki gibidir :

 • Öğrencinin lise eğitimindeki başarısı (transcriptlerde ders ve not dökümleri belirtilir)
 • Öğrencinin Lise GPA’sı (not ortalaması)
 • Öğrencinin sınıf sıralaması
 • Öğrencinin standart test sonuçları ( SAT, ACT gibi )
 • Öğrencinin ders dışı sosyal veya sportif aktivitelere katılımı ve varsa özel başarıları
 • Öğrencinin yazacağı “personal essay “
 • Öğrencinin 2 öğretmeninden alacağı referans mektupları
 • Yabancı öğrencilerin İngilizce yeterlilik belgesi olarak TOEFL veya IELTS sınav sonuçları
 • Belli bir başvuru tarihinden önce müracaat formu ve tüm evrakların gönderilmesi.

College veya Üniversitelerin, öğrenci kabul etme bölümleri, bütün başvuruları tek tek inceler ve her öğrenciye ya kabul (şartlı / şartsız) veya red cevabı mutlaka gönderirler.

Öğrenci, gelen tekliflere göre, kendisine en uygun College / Üniversiteye son olarak karar verir ve kayıt yaptırır.

Lisans eğitimine genel olarak “Undergraduate Study” denir. Uzmanlık alanı olarak seçilen ders veya dersler birliğine “ major”, diğer bir ilgi alanındaki ders veya dersler birliğine de “ minor ” denir. Bazı öğrenciler, iki farklı uzmanlık alanı seçerek, “ double major “ yapabilirler.

Uzmanlık alanlarına göre bölümler söyle sıralanabilir :

 • Bachelor of Arts (B.A.)
 • Bachelor of Science (B.S.)
 • Bachelor of Fine Arts (B.F.A.)
 • Bachelor of Social Work (B.S.W.)
 • Bachelor of Engineering (B.Eng)
 • Bachelor of Philosophy (B.Phil.)
 • Bachelor of Architecture (B.Arch.) (5 Yıl)

Bu alanların dışında kalan bölümler 4 yıllık eğitim sonunda tamamlanmazlar ve eğitimin programına göre, birkaç yıl daha devam ederler. Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler şu alanlarda Bachelor’s Degree almaya hak kazanırlar.

 • Hukuk
 • Tıp
 • Eczacılık
 • Dişçilik

Bu programların bir kısmı ilk 3 seneden sonra uzmanlık alanına geçer, diğer bir kısmı ise 4 yıllık Lisans eğitimi üstüne verilen, birkaç yıllık uzmanlık programıdır.

EXTRACURRICULAR ACTIVITIES

Amerikan eğitim sisteminde, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere (extracirrucular activities) çok önem verilir. Bu aktiviteler okulların genel müfredatı içinde yer almazlar ancak okulların denetimi altında organize edilir. Bu “extracirricular activities”, normal bir okul gününe ilaveten yoğun bir zamana yayılırlar. Öğrenciler genelde en yatkın oldukları veya ilgi duydukları alanları seçebilirler. Bunlar, eğitim sürecine neşe katan, keyifli faaliyetlerdir.

Okul Tabloları

 
   * Sizinle en kısa zamanda iletişime geçebilmemiz için lütfen telefon numaranızı yazınız.