master programları
yurtdışı eğitim

Skip Navigation LinksAna Sayfa : Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı : Master-MBA Programları

YURTDIŞINDA MASTER - MBA PROGRAMLARI İÇİN DANIŞMANLIK HİZMETİMİZ

Yurtdışında ekonomik çözümlerle Master, MBA ve Doktora eğitimini düşündünüz mü ? Tepum English 33 yıllık deneyimi ile İngiltere, A.B.D., Kanada ve Avustralya’da Master, MBA ve Doktora eğitiminiz için yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veriyor. Tepum English, Master, MBA ve Doktora eğitimi almak istediğiniz ülkeye, tercih ettiğiniz bölgeye okumak istediğiniz programlara üniversite başarınıza ve de bütçenize uygun olan üniversiteleri araştırır. Bu araştırma sonucunda size en uygun olan en az 5 üniversite belirler ve bunları sizinle paylaşır, bu okulların başvuru şartlarını sizlerle paylaşır. Birlikte birkaç üniversiteye karar verildikten sonra başvurunuz Tepum English eğitim danışmanları tarafından yapılır. Başvurulan üniversitelerden gelen cevapların içinden en çok istediğiniz üniversite birlikte seçilir kesin kaydınız yaptırılır. Tepum English eğitim danışmanları size vize hazırlık aşamasında dosyanızın eksiksiz hazırlanmasında da yardımcı olur. Gerekirse uçuş rezervasyonlarınızı da yaptırır.

Tepum English, Master, MBA ve Doktora programı kararlarınızın ilk aşamasından, eğitiminiz tamamlanıncaya kadar, eğitiminiz ile ilgili her konuda size desteğini sürdürür.

 • MASTER-MBA PROGRAMLARI

İNGİLTERE

Master MBA Programları

Lisans eğitimleri başvuruları UCAS’a yapıldığı gibi Lisansüstü eğitimler de UKPASS adlı merkezi bir kuruluşa yapılır. UKPASS 2007 yılında kurulmuş ve İngiltere’deki 170 üniversitenin 50.000 lisansüstü programına ( master, MBA, doktora, sertifika ve diploma ) başvurularını kabul eder. UKPASS başvuru prosedürünü hem öğrenciler için, hem de üniversiteler için kolaylaştırır. Online başvurular doğrudan UKPASS’a yapılır. UKPASS Universities and Colleges Admission Service (UCAS) tarafından yönetilir.

İngiltere’de Master, MBA gibi Lisansüstü eğitimleri bir yıl (12 ay) sürelidir. Eğer İngilizce düzeyiniz yeterli değil ise, kısa bir Pre-Master veya Pre-MBA kursuna katılabilir, akademik İngilizcenizi yeterli düzeye getirebilirsiniz. Pre-Master veya Pre-MBA programları üniversitelerde verildiği gibi birçok College’de de verilmektedir. Bu programlar genelde 6 – 9 ay sürelidir.

Yurtdışında Master veya MBA eğitimi almak için, öncelikle Türkiye’de veya Yurtdışında onaylı bir Üniversite mezunu olmanız gerekir. Herhangi bir alandaki Master programınıza Üniversite’den mezun olur olmaz başlamak için başvurabilirsiniz.

Lisansüstü eğitim için başvururken, Lisans Eğitiminde istenen benzer şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • IELTS sınav sonucunuz en az 6,5 puan olmalıdır.
 • Üniversite diplomanız veya “transcript” denen not dökümünüz, İngilizce olarak Üniversitenizden temin edilmeli
 • Üniversitenizdeki 2 Profesörünüzden referans mektubu alınmalı
 • Niye o master programını İngiltere’de o Üniversitede yapmak istediğinizi anlatan “Personal Statement” (motivasyon mektubu) yazılmalı
 • Sizin veya ailenizin bu Master programı için yeterli finans kaynaklarınızın olduğunu anlatan resmi “banka yazısı” alınmalı

MBA için, Üniversite eğitiminizden sonra en az 2 yıl iş tecrübesi istenmektedir. Bu durumda yukarıda master için istenen belgelere, bir de iş yerinizden alınan bir referans mektubu eklenmelidir.

İngiltere’de doktora programları 3 yıl sürelidir. Doktora programlarına başvurular için de yukarıda belirtilen belgeler istenmektedir.

Başvuru Zamanlaması

İngiltere’de Pre – Master, Master, MBA, Pre-MBA ve Doktora programlarına başvurular, gitmek istediğiniz akademik yıldan bir önceki yıl başlar. Başvurular yıl boyu yapılabilir, ancak başvuru prosedürü uzun sürdüğü için, erken davranmak yararlı olur.

Uluslararası öğrenciler, lisansüstü programlarla ilgili yararlı bilgileri The British Council’un web sitesinden öğrenebilirler.

İngiltere’de Yüksek Lisans eğitimleri için hazırlanmış olan bir rehberi de, “Higher Education Funding Council for England”ın ( HEFCE ) web sitesinden elde edebilirsiniz.

Education UK, ayrıca uluslararası öğrencileri bilgilendirmek için “guidance document for international students” web sitesinde yararlı bilgiler verir.

Uniaid ( Uniaid International Student Calculator ) ve UKCISA ( UK Council for International Student Affairs) uluslararası öğrencilerin İngiltere’de eğitimleri sürecinde gerekli bütçe / finansal hesaplamaları için yol gösterir ve tavsiye verirler.

Ancak, Uniaid ve UKCISA hiçbir şekilde mali yardım / destek veya burs veremezler.

Vize İşleri

Vize işlemleri ile ilgili “ Foreign and Commonwealth Office” veya “UK Border Agency” sitelerinden destek alabilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans eğitimi için, Üniversitelerinizden şartlı / şartsız kabulünüz geldikten sonra, bazı bölümlere başvuran adayların, ayrıca ATAS Sertifikası alması gerekir. Bu bölümler teknik / mühendislik bölümleri içeren eğitimlerdir : Örnekler aşağıdadır :

 • Materials Science
 • Physics including nuclear physics
 • Mechanical engineering
 • Aeorospace engineering
 • Materials technology

ATAS (Academic Technology Approval Scheme) sertifikasının gerekli olup olmadığını öğrenmek için, üniversitede kabul edildiğiniz programın JACS kodunu bilmeniz gerekir.

Bu JACS kodunu yalnızca başvurduğunuz üniversite bilir. Yanlış bir JACS kod ile UKPASS’a müracaat ederseniz, sonra bunu değiştiremezsiniz. Dolayısı ile, JACS kodunu doğru yazmanız çok önemlidir. Üniversiteniz ya bu kodu resmi mektubunuzda belirtir, veya daha sonra ayrı olarak size bildirir.

Öğrenci İken Çalışma Şartları

İngiltere’de öğrenci iken çalışma şartları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki siteye bakabilirsiniz.


www.nases.org.uk/international (National Association of Student Employment Services )

Öğrenci iken part /time veya geçici bir işte çalışmak isterseniz, Üniversitenizin “ Job Shop Listings” sayfasına bakabilirsiniz. Orada size uyabilecek işleri bulabilirsiniz. Bu sitede ayrıca tatil dönemi için işleri de görebilirsiniz. Tatil dönemi ( 8 haftalık ) iş için “ STEP” adlı kuruluşa da başvurabilirsiniz.

İşe Yerleştirme için “ National Council for Work Experience”la temasa geçebilirsiniz. Onlar size uygun olabilecek tüm imkanları bildirirler. Bu, programınızın talep ettiği staj mahiyetinde bir çalışma olacaktır.

İngiltere’de öğrenci iken çalışma konusu ile ilgili faydalı linkler :
http://www.ukcisa.org.uk/student/working_during.php
http://publications.teachernet.gov.uk/eOrderingDownload/DIUS-00338-2008.pdf
http://www.hmrc.gov.uk/faqs/ynino.htm
http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/
http://www.workpermit.com/uk/worker_registration_scheme
http://www.bia.homeoffice.gov.uk/employingmigrants/

A.B.D.'de MASTER - MBA - DOKTORA

A.B.D.’de bütün Master ve MBA programları 2 yıl sürelidir. Lisans eğitimini bitirip, Bachelor’s Degree alanlar, isterlerse hemen Master programına başvurabilirler veya birkaç yıl bir iş tecrübesi edindikten sonra da Master eğitimi alabilirler. Ancak MBA (Master of Business Administration) yapmak için üniversiteler genelde 2-5 yıllık iş tecrübesi isterler, dolayısı ile Lisans eğitiminden hemen sonra MBA’ye başvuru yapılamaz.

Master programları, uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterir :

 • Master of Arts (MA)
 • Master of Science (MS)
 • Master of Business Administration (MBA)
 • Master of Education (MEd)
 • Master of Fine Arts (MFA)

Master’s Degree alan ve birkaç yıl iş tecrübesi olan öğrenciler, eğer isterlerse doktora programına başvurabilirler. Doktora programları, uzmanlık alanlarına göre aşağıdaki gibidir :

 • Doctor of Philosophy (Ph.D)
 • Doctor of Arts
 • Doctor of Education
 • Doctor of Theology
 • Doctor of Medicine
 • Doctor of Pharmacy
 • Doctor of Physical Therapy
 • Doctor of Jurisprudence

Yukarıdaki doktora programlarının başvuru şartları farklı olabilir. Master ve doktora programlarına başvuru yapmak için genel olarak istenen belgeler şunlardır :

 • Bir önceki eğitim diploması
 • Bir önceki eğitim transcriptleri (not dökümleri)
 • Bir önceki eğitimdeki GPA (not ortalaması)
 • Bir önceki eğitimdeki sınıf sıralaması
 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
 • GRE (Graduate Record Examination) sınavı
 • MCAT (Medical College Administrations Test) (Tıp için)
 • LSAT (Law School Admissions Test) (Hukuk için)
 • GMAT (Graduate Management Admission Test) (MBA için)
 • Personal Essay
 • En az 2 referans mektubu (biri profesöründen biri çalıştığı işyerindeki müdürlerden olabilir.)

Birçok Master programı, kabul şartları arasında iş tecrübesi istemeyebilir, ancak MBA yapmak isteyenlerin mutlaka iş tecrübesinin bulunması ve GMAT sınavında başarılı olması gerekir.

Okul Tabloları

 
   * Sizinle en kısa zamanda iletişime geçebilmemiz için lütfen telefon numaranızı yazınız.