faydalı bilgiler
askerlik işlemleri

Skip Navigation LinksAna Sayfa : Faydalı Bilgiler : Askerlik İşlemleri
  • ASKERLİK İŞLEMLERİ

Askerlik İşlemleri

Yurtdışında eğitim alacak olan genç erkeklerden askerlik yapmamış olanları, askerlik çağına gelmiş bir vatandaş olarak, bu vatani görevi yerine getirme tarihini erteletme hakkı ve mecburiyeti vardır. Yurtiçinde veya Yurtdışında eğitim gören veya görecek olan her genç, bu yükümlülüğünü daha ileri bir tarihte yerine getirebilmek üzere “Askerlik Tecil İşlemi” yaptırmak durumundadır.

Yurtdışında Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, veya Sertifika / Diploma programlarına gitmek isteyen öğrenciler, kayıt oldukları Üniversite / Kolejlerin Kayıt Kabul Belgeleri ile diğer evraklarını yurtdışına çıkmadan önce toplayarak, askerliklerini tecil ettirmek ve yurtdışı öğrencilik statüsünü kazanmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Öğrenciliği Tanıma Bölümüne başvurmaları gerekir. Başvuru şartları uygun olduğu taktirde yaklaşık bir hafta içinde öğrencinin yurtdışında eğitim almasına onay verilir, öğrencinin statüsü belirlenir ve Milli Savunma Bakanlığı’na yazılarak askerlik tecili sağlanır. Öğrencinin bu müracaatı Ankara’da M.E.B Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bizzat yapması gereklidir. Bu şekilde, “Özel Öğrenci” statüsü kazanan gençler, resmi olarak “Yurtdışında Öğrenci” olmanın avantajlarından da yararlanacaktır.

Yurtdışında Dil Okullarına, Dil Kurslarına gidecek olan öğrencilerden askerliklerini yapma zamanı gelmiş olanlar, dil eğitimi almak üzere bir dil okuluna kaydolurlar. Bu şekilde, 1.5 yıl süreyle askerlik tecili yaptırabilirler. Bunu sağlamak için yurtdışındaki dil okulundan resmi Kayıt Kabul Belgesi almaları gerekmektedir.

Yurtdışında 2 yıl süreli Ön Lisans eğitimi alan öğrenciler, askerliklerini en fazla 4 yıl tecil ettirebilirler.

Yurtdışında 4 yıl süreli lisans eğitimi alan öğrenciler, askerliklerini en fazla 7 yıl tecil ettirebilirler. Ancak, Lisans eğitim programı 5 veya 6 yıllık ise, tecil süresi 8 veya 9 yıla kadar uzatılabilir.

Yabancı bir ülkede eğitimine devam etmek üzere, üniversite seviyesinde öğrenci statüsünü kazanmış olanların askerlikleri, 29 yaşına kadar ertelenebilmektedir.

Yurtdışında staj, Yüksek Lisans, İhtisas veya Doktora yapacak olanlar, o ülkedeki T.C. Büyükelçiliği veya T.C. Konsolosluklarının Eğitim Ataşeliklerine başvurarak, askerliklerini 36 yaşını doldurana kadar erteletebilirler.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Yükseköğretim Genel Müdürlüğü
06648 Bakanlıklar / ANKARA
vb0.312.413 16 32
0.312.413 16 24
0.312.418 45 53
yogm@meb.gov.tr
http://www.meb.gov.tr
http://yogm.gov.tr

 
   * Sizinle en kısa zamanda iletişime geçebilmemiz için lütfen telefon numaranızı yazınız.